Kışa Hazırlık- Ev Yapımı Domates Konservesi

DomatesKonserveSunum 

Geç gelen yazın ardından günler hızla geçip gitti, sonbahar kapıya dayandı bile. Mevsiminde yediğimiz sebzelere de veda zamanı şimdi.
Geçtiğimiz kış ne pişirsem acaba diye kara kara düşünürken sonbaharda hazırladığım dondurulmuş sebzeler buzluktan göz kırptılar bana 🙂 (hatırlamak için kışlık barbunya hazırlığı tık tık). Böyle olunca da hazırlığı arttırma kararı almıştım zaten.
“Konuştuğumuz gibi yapıyoruz dimi kış için konserveleri” diye  Özlem arayınca hazırlık sezonu başladı bizim için. Böylece Blog içinde zamanında ekleyeceğim tarif olmuş oldu (konserveleri zamanında hazırladık da benim yazıyı tamamlamam biraz zaman aldı)
 
Bu tarifi verirken yıllardır pek çoğunuzun kendi yöntemiyle yaptığı birşeyi anlatmak yada ahkam kesmek değil niyetim. Sadece bu işi yapmaya niyetlenen ama benim gibi senelerce cesaret edemeyenleri biraz olsun gaza getirmek isteğindeyim. Her ailenin (annenin diyelim) farklı bir hazırlık yöntemi, alışkanlığı var, orası malum. Küçüklüğümde bizim evde hazırlıkların nasıl olduğunu hafızam da çok yer edinmiş değil (sadece anneannem için konserve hazırlıklarına salisilik asit aradığımızı hatırlıyorum). Üstelik benimkiler bunu anlatamayacak kadar uzağımda olduğundan bu sefer Özlem’in yöntemiyle hazırlamış olduk.

Farklı miktarlar kullanılacağından, fikir oluşturması için kendi deneyimimizin detaylarını aşağıda bulabilirsiniz:

gerekenler

25 kg domates
2 kg sivri biber
7 baş sarımsak
Zeytinyağı
Tuz 

Domates püresi, Menemen içi gibi farklı şekillerde hazırlanan konservelerden toplam 40 adet 370ml ve 4 adet 660 ml kavanoz doldu. Ayrıca 1 kg kadar da dondurulmuş domates püresi hazırlandı.

Ve karşınızda domatesin kışa hazırlama hikayesi günlüğü: 

DomatesKonserve_PazarYeriGeçtiğimiz cumartesi vakitlice İstinye Pazar’ına gidildi, bütün alan bir baştan bir başa gezildi dönüşte alışveriş listesinde 
olanlar alındı. 

Blogger notu: Küçükken pazara babamla giderdim. Her yeri dolaşmadan alışverişe başlamazdı da çok sinir olur söylenirdim. Şimdi ben de farklı bir şey yapmıyorum, bunu itiraf etmeden geçmek istemedim 🙂 


Konserve için salçalık domates alacaktık; hani uzunca, etli olanlarından. Miktar olarak ise bir kasa diye anlaşmıştık pazara çıkmadan. Kasa 25kg domates içeriyormuş öğrenilmiş oldu. Fiyat konusunda pazarlık yapıldı, domatesler poşetlere paylaştırıldı, poşetler pazarcılar tarafından arabaya taşındı.

Tek seferde az miktarlık kullanımlar istediğimizden küçük ve orta boy kavanoz satın alındı. 


Eve gelindi, eller yıkandı, önlükler takıldı, fotoğraf makinesi hazırlandı. İki koldan başlanıldı konserve hazırlığına. 
DomatesKonserve_Hazırlık1

Konserve konusunda en önemli, özen gösterilmesi gerekli konulardan biridir kapak. Kavanozlar ikinci sene kullanılacaksa bile yeni kapaklarla yapılması gerekir. Bir de kapakların kullanılmadan önce çok güzel sterilize edilmesi. Bunun için deterjanla yıkadıktan sonra kapaklar ufak bir tencere içinde kaynatıldı.

 
DomatesKonserve_Hazirlik2

Kavanozlar sıcak su ve deterjanla yıkandıktan sonra temiz mutfak bezinin üzerinde kurutulmaya bırakıldı. 
DomatesKonserve_Hazirlik3

Aynı esnada domatesler sirkeli suda bekletildi, sonrasında tek tek yıkandı. Kabuklarının çabuk soyulması için derince kaplara koyuldu, kaynamış su eklenip beklenmeye alındı. 

Gerekli not 1: Büyük diye tepsilerde sıcak suya koymayın bir anlamı olmuyor, olabildiğince derin, bir kap olması gerekli.
Gerekli not 2: Yeterli sayıda tencere vs varsa kaynatmak suretiyle kabukları soymak da mümkün. Bunun için önce domateslerin arka tarafına bıçak yardımıyla çarpı (x) yapılıp, kaynar suda çok az süre tutup çıkarmak soyulması için yeterli olacaktır. 
DomatesKonserve_Hazirlik4
Domateslerin kabukları yumuşadıktan sonra (ki bir kısmı çatlamaya başlıyor) kabuk soyulmasına geçildi. 

 
DomatesKonserve_Hazirlik5
Kabuğu soyarken sap kısmı da alınırsa, doğrama daha hızlı oluyormuş, öğrenmiş olduk 🙂
DomatesKonserve_Hazirlik6

Soyulan domatesler çok küçük olmayacak şekilde doğrandı (çok küçük olursa çabuk eriyecektir).

Büyükçe bir tencereye yerleştirildi, bir miktar zeytinyağı eklenip pişmeye bırakıldı. 
DomatesKonserve_Pisirme1

Üzerine soyulmuş sarımsak koyuldu, kaynayınca tuz eklendi (biz her bir kilo domates başına 1-1,5 tatlı kaşığı tuz kullandık. umarım az olmamıştır, domateslerin korumasını sağlayacak).

Tuzun eklenmesiyle sulanma arttı, kullandığımız tencere yaklaşık 5 kg domates kapasiteli idi, pişmesi yaklaşık 50-55 dakika sürdü.
DomatesKonserve_Pisirme2Domatesler piştiğinde, henüz sıcakken el blenderı yardımıyla püre haline getirildi ve kavanozlara koyuldu. 
 
 
 
DomatesKonserve_Kavanozlama1
Kapakları hemen sıkıca kapatıldı ve ters çevrildi. 
DomatesKonserve_Kavanozlama2
Bütün kavanozlar dolduğunda üzeri önce gazete ve kalın mutfak örtüleri ile kapatıldı. ve güneş görmeyecek şekilde 24 saat bekletildi. 
 
DomatesKonserve_Menemenici1İki tencereyi böyle hazırladıktan sonra “menemen içi” diye de bilinen domates harcından yapmak istedik. Bunun için domatesler gene aynı şekilde yıkandı, soyuldu, doğrandı. Ek olarak sivri yeşil biberler yıkandı, sarımsaklar da soyuldu, sonra ikisi de doğrandı. Zeytinyağı eklendi. Pişme bittikten sonra kavanozlandı ve domates püresindeki gibi bohça altında beklemeye alındı.

DomatesKonserve_Menemeniçi2

Son kalan tencere ise domates ve sarımsaktan hazırlandı. Domates piştikten sonra blender kullanılmadan doğranmış domates olarak kavanozlandı.

DomatesKonserve_DomatesPure

En son doğradığımız domatesler, biraz tuz eklenerek blenderdan geçirilip püre haline getirildi. Pişirilmeden kilitli buzdolabı poşetine koyuldu ve buzluktaki yerini aldı.
Böylece kışın yemeklerde kullanacağımız domates hazırlanmış oldu. Uzun ama bir o kadarda keyifli hazırlık sırasında, acaba bu işi ticari olarak da yapsak mı tutar mı diye düşünmekten de kendimizi alıkoyamadık 😉

Ve evde kışa hazırlık yapacaklara şimdiden kolay gelsin 🙂
 
DomatesKonserve_Sunum2
 
 

Kışa Hazırlık- Ev Yapımı Domates Konservesi” üzerine 4 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s